yüz germe

Yüz germe ameliyatı diyerek bahsettiğimiz problem genellikle belli bir yaşın üzerinde yüzünde ciddi sarkma, gevşeme ve kendini yaşlı hisseden, gençliğinden artık eser kalmadığını bahseden hastalar için yapılan uygulamalardır.

Yüz germe operasyonunda kişilerin şikayetleri nelerdir?

Bu tip uygulama isteyen bireyler bir hekime başvurduğunda öncelikle kırışıklık ve çukurluk problemlerini, ciltlerindeki kalitenin azaldığını dile getirirler. Boyun bölgesi, gıdı bölgesi sarkıklığı, alt ve üst göz kapağı, kaşlarının düşüklüğü gibi pek çok sorun da bu problemlere ek sıralanabilir.

Yüz germe operasyonunda değerlendirme nasıldır?

Tabii ki yapılan işlem tamamen hastaya özel olmakla beraber burada konuyu ana hatlarıyla şöyle değerlendirebiliriz; Yüzü öncelikle üst yüz, orta yüz, alt boyun olarak değerlendirmek gerekiyor. Üst yüzü oluşturan kaşlar burada önemli bir parametredir. Kaşlar zaman içerisinde sarkmış olabilir ya da doğuştan sarkık, düşük olabilir. Bu tip durumlarda kaşları ya da alın bölgesini ciddi bir şekilde değerlendirmeliyiz. Çünkü kaş düşüklüğü ile beraber kaz ayaklarında ve alında ciddi çizgilenme problemleri, kaş ortasında derin çukurlar, oluklar oluşabilir. Bu şikayetler bireyleri doktora götürmektedir. Bu tip kişiler genellikle botox yaptırır ya da botox uygulaması için gelirler. Eğer problem ameliyat seviyesinde ise kaşlarının asılması, hafif kaldırılması işlemi önerilir. Önemli olan şey bu noktada kişilere alın bölgesi ya da kaşla ilgili yapılabilecek bir operasyonun varlığından bahsetmek yeterli olmaktadır. Yüzde ikinci önemli olan nokta ise üst ve alt göz kapağı torbalarıdır diyebiliriz. Üst göz kapağı zaman zaman izole olabilir yani sadece üst göz kapağında ciddi bir sarkıklık, düşüklük ya da şişkinlik olabilir. Alt göz kapağı bölgesinde de çukurluklar, torbalanmalar ya da o bölgede oluşan ince kırışıklıklar söz konusu olabilir. Kişilere sadece üst göz kapağı ya da alt göz kapağı ve ya her ikisi beraber tavsiye edilebilir. Amaç bireyin problemine göre hareket etmek, eğer beraberinde kaş düşüklüğü var ise aynı anda hem üst hem alt göz kapağı ve kaşlarını kaldırma noktasında yardımcı olmaktır. Bununla beraber orta yüz bölgesi sarkıklığı ya da düşüklüğü olabilir. Elmacık kemikleri belirgin olmayabilir, yanaklar biraz daha şişkin olabilir. Bu noktada hastaların orta yüzünü yerçekiminin zıttı istikametine yani yukarıya doğru kaldırma uygulaması gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun dışında hastanın problemi eğer hem yanaklarda, hem alt yüzde, hem orta yüzde ise hastalara klasik yüz germe ameliyatı dediğimiz yani halk tarafından bilinen asıl yüz germe ameliyatından bahsedebiliriz. Bu tip ameliyatlar genellikle kırklı yaşlarda olan kişilerin talep ettiği uygulamalardır. Kırklı, ellili, altmışlı yaşlar bu tip ameliyatların yapılabildiği yaş gruplarıdır. Eğer böyle bir problemi olan birey varsa mutlaka boyun bölgesi ile ilgili de bir değerlendirme gerekir. Eğer boyun bölgesi ile ilgili de bir problem varsa buranın da mutlaka çözülmesi gerekmektedir. Boyun bölgesi ile ilgili olarak hastanın sadece gıdı bölgesinde şişlik olabilir ve buraya sadece liposuction yeterli olabilmektir. Eğer yaş grubu ilerlemiş bir hasta ise mutlaka boyun germe de eklenir. Bununla beraber eğer bireyin çene ucunda küçüklük söz konusu ise buraya çene implantı, çene ucu dolgusu ya da çeneye yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar ile daha düzgün bir form haline getirmek mümkündür. Kısacası yüz germeyi böyle beş parametre üzerinden değerlendirebiliriz.

Yüzün ana problemleri nelerdir?

Yüzle ilgili olarak; Yüzü dört ana başlıkta toplamak gerekir. Bunlardan birincisi yüzde cilt problemidir, ikincisi yüzde kırışıklık problemidir, üçüncüsü yüzde kuruluk problemidir, dördüncüsü ise yüzde sarkma problemidir. Bunları tek tek değerlendirecek olursak eğer; Ciltle ilgili problem söz konusu ise cilde yönelik olarak bir takım uygulamalar mümkündür. Bunların başında cilt kalitesini artırıcı mezoterapi, cilt soyma gibi uygulamalar ile ya da dışarıdan uygulanan bir takım cihazlar vasıtası ile cilt kalitesini arttırıcı, cildin daha sıkılaşmasını, ciltteki kollajen ve elastin liflerini daha aktif bir hale gelmesini sağlayan uygulamalar olarak değerlendirebiliriz. İkinci sorun olarak; Eğer yüzdeki sorun kırışıklık problemi ise kırışıklığı yok etmek için elimizde iki tane argüman vardır. Bunlardan birincisi deri germe. Deri germenin etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Deri germe yıllardan beri yapılan estetik müdahalelerde en sık kullanılan uygulamalardan bir tanesidir. İkincisi ise soyma işlemidir ki soyma ile ilgili olarak kırışıklık bölgesinde üç tüp soyma işlemi vardır. Bunlardan birincisi kimyasal soyma, ikincisi lazerle yani cihazlar vasıtasıyla soyma, üçüncüsü ise mekanik olarak dermabrazyon dediğimiz soymadır. Dermabrazyon halk arasında zımparalamak gibi değerlendirilebilir. Böylelikle yüzdeki kırışık olan bölgeyi düzeltmek mümkün olabilmektedir. Bu üçünün arasında en önemlisi ve en sık kullanılanı deri germe uygulamasıdır. Germe özellikle kaz ayaklarına, alın bölgesine ve kaş ortası gibi bölgelere uygulanabilir. Aynı zamanda boyun bölgesine de uygulanarak kırışıklığı gidermede faydalı olan, yılda iki defa yapılan bir uygulamadır. Yüzde dördüncü problem olarak yüzde sarkma konusunu ele alacak olursak; Eğer sarkma ile ilgili bir şikayetiniz var ise bu tip durumlarda mutlaka germe yapmak gerekmektedir. Germe dediğimiz zaman alın gelmeyi bir basamakta, alt ve üst göz kapakları bir basamakta, orta yüz germeyi bir basamakta, yüz germeyi bir basamakta, boyun germeyi başka bir basamakta olmak üzere toplam beş ana başlık üzerinde değerlendirmek gerekmektedir.

Yüz bölgesindeki çukurluklara nasıl müdahale edilir?

Yüz bölgesinde çukur olan yerlere dolgu uygulaması ya da bireyin kendi vücudundan aldığımız yağ dokularını enjekte ederek, yağ enjeksiyonu da denilen, yağ transferi uygulaması yapılabilir. Önemli olan çukur olan bölgeyi belirlemek ve orası için neye ihtiyacı olduğunu birey ile karar vermek gerekir. Eğer olay lokalize belli bölgelerde ise yani örnek verecek olursak; Göz altında çukur için ışık dolgusu dediğimiz dolgu yapılabilir. Bunun dışında dolgu ile çukurlukları kapatabileceğimiz bölgeler; Nazolabial bölge, kaş ortası ve alın bölgesidir. Eğer yüzdeki çukurluklarla ilgili olarak daha fazla dolgu gerekiyor ya da yüzde ciddi bir çukurluk var ise bu takdirde yağ enjeksiyonunun daha etkili ve efektif olduğunu söylemek gerekir. Yağ enjeksiyonu ise özellikle temporal bölge dediğimiz şakaklar, elmacık kemiği bölgesi, gözün üst ve alt bölgelerine, yanaklar, çene bölgesi gibi daha fazla volüm gerektiren kısımlar için kullanılır. Yağ enjeksiyonu uygulaması çukur olan yerleri doldurmakta ve yüzün daha iyi bir şekle girmesini sağlamaktadır. Yağ enjeksiyonu; yağ dokusu azalmış hastalar için kullanılan bir tekniktir ve burada amaç yüzü daha dolgun, daha gergin bir şekilde göstermektedir.

Uygulama ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz bölgesinde ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık, yağlanma veya sarkma gibi sorunlar olur. Bu sorunları gidermek için yüz germe işlemi uygulanır. Aynı zamanda yüz estetiği olarak da geçmektedir. Yüz germe işlemi ile kişi daha genç ve doğal bir cilde sahip olur. Bu işlemde bollaşan deri yüzeyinin uygun kısımlarından kesilerek yüzün yan tarafından arkaya ve yukarıya doğru çekilerek gerilmesi ve fazla kısımlarının kesilmesi işlemleri gerçekleştirilir. Her ameliyatta olduğu gibi yüz germe ameliyatında da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Yüz mimik kaslarının hareket ettirilmesini sağlayan ve yüz sinirini korumaya dikkat edilmesi gerekir. Bu sinir yanak bölgesinin 2 kısmında da bulunur. Ve derinin alt kısmına kadar uzar. Bu estetik işlemi için genel olarak 40 yaş ve üstü kişiler tercih edilmektedir. Ama 40 yaş altında olmasına rağmen, boyun ve yüz bölgesinde sarkma, yağlanma ve katlanma görünen kişiler için de uygun bir işlemdir. Yüz germe ameliyatı öncesinde genel sağlık kontrollerinin yapılması gerekir. Eğer sağlık açısından bir problem yoksa bu işlem yapılabilir. Bu hastalıklar arasında; karaciğer rahatsızlığı, kalp ve damar rahatsızlığı, hipertansiyon gibi rahatsızlar var ise doktora bilgi verilmelidir. Uygunluk durumuna bağlı olarak ameliyat işlemi uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra aspirin veya kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa en az 1 hafta önce ilaçların, doktor kontrolü dahilinde kesilmesi gerekir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Yüz germe ameliyatı hastane ortamında genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2-4 saat arasındadır. Operasyon bittikten sonra işlem yapılan bölgeye 2 tane dren konulur. Bu drenler 24-36 saat sonra çekilerek, hasta ameliyattan yüz germe korsesiyle çıkarak bu korsenin 1 hafta boyunca giyilmesi gerekir. Ameliyat sonrası diğer estetik operasyonlarına göre biraz daha zahmetlidir. Bu operasyondan sonraki süreç de daha dikkatli olmak gerekir. Yüz germe ameliyatı sonrası 6.gün dikişler alınır ve mevcut ödemler geçmeye başlar. İlgili bölgeye özel bir masaj uygulanarak yeni cilt dokusunun daha kusursuz olması sağlanır. İşlem sonrasında ağrılar olabilir. Doktorun önerdiği şekilde ağrı kesiciler kullanılarak ağrıların daha aza indirilmesi sağlanır. Ameliyat bölgesinde şişlik ve morluklar görülmesi normal bir durumdur. Yaklaşık olarak 2 hafta süren bu durum, buz kompleksi yapılarak giderilir. Yapılan estetik işlemde, cildin yüz üzerine tam olarak oturması 4-6 ay kadar sürebilir. Operasyonun kalıcılık süresi kişiye ve yapılan işleme göre farklılık gösterir. Kimi operasyonlarda 7-15 yıl sonra tekrardan cerrahiye ihtiyaç duyulurken, birçok hastada ikinci bir estetik işlemine gerek duyulmaz. Yüz estetiği ameliyatı sonrasında bazı dikkat edilmesi gereken durumlar vardır:

· Kişinin yüzünü fiziksel darbelerden koruması gerekir.

· Verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekir.

· Operasyon sonrası 1 ay boyunca sigara kullanılmaması gerekir. (Kılcal damarları tıkadığı için dolaşımı etkileyerek iyileşme sürecini yavaşlatır.)

· Yüze temas edecek, dar boğazlı kıyafetlerden uzak durulması gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları

Yüz germe ameliyatı sonuçları oldukça kalıcı bir işlemdir. Gençleşme amaçlı yapılan bu işlemde, yaşlanma süreci durdurulamayacağı gibi görünüm eski haline dönebilir. Yüz germe ameliyatında, kulak önü ve arkasıyla saçlı deri bölgesinden kesi işlemi yapıldığı için hafif bir iz oluşabilir. Bu iz yaklaşık 1 hafta sonra cilt rengini alır ve bu görünüm zamanla daha da hafifler. Yüz germe ameliyatında 2 farklı teknik uygulanır.

1. Klasik Yüz Germe Ameliyatı

-Genel anestezi ile yapılan kesi işlemidir. Ameliyat süreci 2-4 saat arasındadır.

2. Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı

-Endoskop kullanılarak, uygulanan bu yöntem ağrısız bir işlemdir.

Yüz germe ameliyatı kişilerde gençleşme etkisine sahiptir. Örnek verecek olursak, yüz gerdirme işleminde sadece göz torbalarının bile alınması bireyin 5 yaş daha genç görünmesini sağlar. Yüz bölgesinde yaşlanma belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir ve kişiye göre bir yöntem uygulanır. Yüz germe ameliyatından sonra yüz şeklinin tamamen istenilen konuma gelmesi 3-4 haftayı bulabilir. Yüz germe estetik işleminde, kişiye göre ve uygulanan işleme göre fiyat farklılıkları görülür. Yüz germe ameliyatından sonra oluşabilecek bazı sorunlar olabilir;

· Enfeksiyon

· Sinir Hasarı

· Saç Kaybı

· Kötü iz kalması

· Kanama gibi durumlarla karşılaşılması muhtemel durumlardır. Bu aşamada kişinin doktora başvurması gerekir. Erken teşhisle tedavi yöntemi sunarak hastanın bu dönemi kolaylıkla atlatması sağlanır. Bu sayede yüz germe işlemini sağlıklı bir şekilde atlatmış olur.

Este Aura Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Este Aura, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!