• 298
  • 0

Globalleşen dünyada dış görünüm estetiksel açıdan çok önemli bir hal almaktadır. İletişim sırasında yüz en belirgin ve dikkat çeken bölgedir. Kulak ise yüzde dikkat çeken ve duyma işlevini yerini getiren organdır. Kepçe kulak, normal bir kulak anatomisine göre kulağın daha büyük ve kıvrımının az olması halidir. Kepçe kulak, fiziksel hastalığın aksine estetik bir sorun olup doğumdan sonra veya genetik nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Saçlar ile kulak kapamaya çalışma, özgüven kayıpları, kaygı ve daha ilerisi için depresyon gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe kulak estetiği bu yöndeki tek tedavi çeşidi olup sadece dış tarafına müdahalede bulunulduğu için güvenlidir. Kulak yapısı gelişimini 6 yaşına kadar tamamlar. Kepçe kulak estetiği genelde okul öncesi dönemde yaptırılması önerilir. Erken tedavinin yanı sıra okulda alay konusu olmanın önüne geçilerek çocukta özgüven kaybının veya depresyon başlangıcının önüne de geçilmiş olur. Böylece çocuklar iletişim kurmakta zorlanmaz.

Kepçe Kulak Estetiği Yöntemleri

İple kepçe kulak estetiği; gelişen teknoloji ile son dönemde ortaya çıkan yöntemlerden birisidir. İplerle kulağın kepçe kısmında bulunan hatalı açının doğru hale getirilmesi şeklinde uygulanan bir operasyondur. Bu yöntemde iyileşme süreci kolay olup dikiş olmadığı için pansumana da gerek duyulmaz. İçeriye yerleştirilmiş olan ipler, kulağın hatalı açısını değiştirerek kulağın daha düzgün görünmesini sağlar.

Lazer kepçe kulak operasyonu; lazer ışınıyla kıkırdak doku inceltilerek güçsüzleştirilir. Bu sayede kıkırdak doğru açıya gelir ve kepçe kulak sorunu ortadan kaldırılmış olur. Lazer operasyonunun avantajı ise kanama olmadan tedavi gerçekleştirilmesidir. Bu sayede hastanın iyileşme süreci hızlı ve rahat olur.

Kepçe Kulak Estetiği İyileşme Süreci

Ters bir durum olmadığı sürece hasta operasyon geçirdiği gün evine dönebilir. Operasyondan sonra lokal anestezi etkisi ile yaklaşık 4-5 saat ağrı hissedilmez. Daha sonra bu süreci hafif ağrılar takip eder ama bu ağrılar yaşantıyı etkileyecek düzeyde olmaz. Normal ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Operasyondan sonra hastaya uygulanan sargı, 3 gün boyunca çıkarılmaz. Daha sonrasında ise 2-3 hafta herhangi bir travma oluşmasını önlemek için saç bandı takması önerilir. 4 gün sonra ılık su ile kısa olmak şartıyla duş alınabilir. Kepçe kulak estetiği operasyonu sonrasında ufak şişik ve renk değişiklikleri görülebilir bu durum normal ve geçicidir. Operasyondan 3 hafta sonra kulak yeni şeklini tam olarak almaya başlar.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!