• 350
  • 0

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında ilk günler hafif ağrılı ve minimal sızı ile geçirilebilir. Ameliyat sonrasında alınan antibiyotik ve ağrı kesiciler bu süreci rahat atlatmaya yardımcı olacaktır. Saç bandı kullanılarak normal hayata dönüş süresi kısaltılır. Ameliyat sonrası 1-2 gün içinde pansuman yapılmaz. Pansuman yapılırken kulaklarda biraz ödem ve kızarıklık olduğu gözlemlenir. Bunlar korkulacak durumlar değildir. Ameliyat sonrası bu belirtilerin oluşması çok normaldir. Bu ödem ve kızarıklık ortalama 6-7 gün içerisinde geçer. Ayrıca kızarıklık insanlar tarafından dikkat çekilecek derecede olmamaktadır. Ameliyat olan kişi bunu bildiği için aslında kızarıklık sadece o kişinin gözüne çarpar.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı tek veya çift kulakta şeklini değiştirmek amacıyla yapılan operasyondur. Bu operasyon erişkin kişilerde lokal anestezi ile ayakta bile yapılabilecek bir ameliyattır. Kepçe kulak ameliyatları kulak görüşünden memnun olmayan, kulağını büyük bulan hastaları memnun eden bir operasyon çeşididir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Hastanın Yapması Gerekenler

Hastalar otoplasti operasyonundan en az 2-3 gün sonra ilk pansumanını yaptırmalıdır. Ameliyat sonrası 2 hafta boyunca özellikle geceleri saç bandı kullanılması önerilir. Ameliyatın özellikle ilk günlerinde kıyafetler giyilip çıkarılırken dikkatli olunmalı. Ayrıca yine bu dönemlerde çeşitli travmalara karşı kulak bölgesinin korunması gerekir.

Kepçe Kulak Oluşma Nedenleri

Genellikle kepçe kulağın doğuştan veya genetik olarak oluştuğu bilinir. Bunların yanında bazı dış travma sonuçlarında da kulak hasarları oluşabilir. Kepçe kulak ameliyatı ile bazı kusurlar düzeltilebilir. Bunlar;

  • Kulak memesi eksikliği
  • Kulak kenarlarının katlanması
  • Kulağın içeri eğilmesi
  • Yukarı doğru kıvrılması
  • Kulağın anormal derecede katlı olması, kulak ucunun sivri olması
  • Kulak dış eğrisi
  • Kulakların dikkate değer derecede ufak olması

Kepçe Kulak Ameliyatı Yöntemleri

İple Kepçe Kulak Estetiği

Kulak kepçesinde ufak deformasyonlar olan hastalara yapılabilir. Kolay bir uygulamadır. Herhangi bir kesme işlemi uygulanmaz. Bu sayede kulakta herhangi bir ödem veya morluk oluşmaz. Saç bandı kullanılmasına gerek kalmayabilir. Operasyon sonrası iyileşme süreci çok hızlı ve kolay gerçekleşir.

Lazer Kepçe Kulak Estetiği

Kulak bölgesinde yapılacak olan kesiler son teknolojiyle geliştirilmiş olan makinelerle lazer yardımıyla yapılır. Deformasyonlar da lazerle düzeltilebilir. Komplikasyonlar en aza indirgenir.

Cerrahi İşlemlerle Yapılan Kepçe Kulak Estetiği

Bu yolla yapılan estetikte kulağın görünen kısmına kesi uygulanmaz. Kulak arkasına küçük bir kesi atılarak işlem gerçekleştirilir. Bu kesiden içeri girilir ve kıkırdağa uygun şekil verilir. Ardından kendiliğinden eriyen iplerle kesiler kapatılır. Eriyebilen ipler sayesinde dikiş aldırma işlemlerine gerek duyulmaz. Bir sargıyla kapatılır ve iyileşme sürecinde de saç bandı kullanılır.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!