• 329
  • 1

Kepçe kulak estetiği net bir fiyatı olmamakla beraber birçok değişkene bağlıdır. Fiyatlar kepçe kulak deformesinin tek veya iki taraflı olup olmamasına göre, ek olarak başka sorunların olup olmamasına, kulak memesinde herhangi bir problemin varlığına ve yapılacak anestezi şekline göre değişir. Erişkin hastalarda dik durma ile ilgili bir problem yaşanmayacağı için genelde lokal anestezi tercih edilir. Çocuklarda ise bu durum zor olacağı için genel anestezi en uygun olandır. Ayrıca ameliyat için seçilecek hastane de fiyat değişkenlerinden biridir. Hastanenin kalitesi ve konforu önemlidir ve fiyat farkı doğurur.

Peki Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak genellikle kulak kepçesinde bulunan kıvrımının gelişmemesi ve kulağın büyük görünmesidir. Doğuştan oluşabileceği gibi bazen genetik yüzünden de olabilmektedir. Kepçe kulak sorunu küçük yaşta çocukların alay konusu olmasına neden olabilir. Bunun sonucunda çeşitli psikolojik sorunlar da ortaya çıkar. Bunlardan bazıları; yaşam kalitesinin düşme, özgüven kaybı, sosyal çevreden kaçınma ve hatta depresyondur.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulaklar gelişimini 5-6 yaşlarında tamamlamış olur yani erişkin boyuta ulaşır. Bu nedenle okul çağından önce yapılması önerilir. Diğer estetiklere nazaran yüksek memnuniyet ve başarı oranına sahiptir. Kepçe kulak ameliyatı yapıldıktan sonra çocukların psikolojik olarak bozukluk yaşamasının önüne geçilmiş olunur.

Kulak yapısında birçok deformasyon mevcut olabilir ama en çok görülen kepçe kulaktır.

Bunun iki çeşidi vardır:

  • Kulağın kafa ile olan açının geniş olması
  • Kulağın kepçe kısmındaki kıvrımların gelişmemiş olması

Okul çağındaki çocuklarda kepçe kulak ameliyatı sırasında genel anestezi kullanılır. Daha büyük erişkin yaşlarda ise lokal anestezi kullanılarak operasyon gerçekleştirilir. Operasyon yaklaşık 1-1,5 saat sürmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı genel olarak kulak kepçesinin arkasından deri parçası çıkartılarak başlar. Kepçe kısımda kıvrım oluşturmak için yerler belirlenir. Kıkırdak biraz törpülenir ve uygun yerlerden kıvırılacak hale getirilir. Ameliyat sonrası dikiş alımı olmaz. Ameliyat sonrası 3.gün ılık su ile duş alınabilir. Bir günlük dinlenme sürecinden sonra hafif işler saç bandı takılarak yapılabilir. 3-4 gün dinlenmeden sonra ağır işler yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulağı tamamı ile kavrayacak ama çok sıkmayacak bir saç bandı takılmalıdır. 3 hafta bu işleme devam edilmelidir. Dikişler ile tutulan kıkırdak ameliyattan sonra eski haline dönmek isteyecektir. Saç bandı uygulaması ile dikişlere yardımcı olunur. Böylece kıkırdak yeni pozisyonunda sertleşmeye başlayarak iyileşir. Bunun yanı sıra saç bandı uygulaması ödemi azaltmakta da yardımcı olur. Uyurken kulağın zorlanmaması ve yastığa sürtünmemesi gerekir. Saç bandı takarak bunlarında önüne geçilir. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında birkaç hafta hissizlik oluşabilir. Bu dönemlerde kurutma işlemlerinden uzak durulmalı.

1 Comment

  1. Yusuf
    17 Eylül 2019 at 13:31

    Merhaba,iyi gunler efendim,ben size Turkmenistan Ashkabatdan ulašiyorum,kepce kulak ameliyati yaptirmak istiyorym,20 yasindayim,ve inanin bana cok buyuk problemlere yol aciyor,kulaklarim pek fazla buyuk degil,sadece kepce,ve ne kulaklarimda,nede baska herhangi yerimde hic bir problemim yok,ne zaman gelin derseniz oraya gelecegim,lutfen bana fiyat,ve ne kadar zaman gerekli evime donmem icin bu konularda bilgi verin,cevabinizi bekliyorum,lutfen cevaplayin

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!