• 467
  • 0

Septoplasti kaliteli nefes almanın anahtarı: kıkırdak eğriliği ameliyatının tıp literatüründeki adıdır. Septum, burnu iki eşit bölgeye ayırması ve eşit nefes alınabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak insanların büyük bir çoğunluğunda zaman içinde geçirilen travmaların sonucu gelişen veya doğuştan var olan ‘septumda eğrilme’ mevcuttur. Bu eğriliklerin düzeltilmesi için yapılan ameliyata septoplasti operasyonu adı verilir.

Her burun eğriliği ameliyat gerektirmez fakat burundan nefes almada zorluk, horlama, burun tıkanıklığı, sürekli geniz akıntısı, kronik baş ağrısı gibi semptomlar burun eğriliğine eşlik ederse septoplasti ameliyatı yapılması zorunlu olabilir.

Septoplasti operasyonu :

Yüz şişmesi, göz morarması gibi durumlar ameliyat sonrası yaşanmayacaktır. Burnun dış çatısına müdahaleler yapılmayacağı için yüz görünümünde dikkat çekecek bir değişiklik olmaz. Burnun içinden yapılacak basit bir kesi ile septumun kendisine ulaşılır, belirlenen eğriler düzeltilir ve gerektiği takdirde var olan kemik çıkıntılar çıkarılır veya törpülenir.

Septoplasti ameliyatı genel anesteziyle yapılabildiği gibi lokal anesteziyle de yapılabilmektedir. Ameliyat öncesi söylenen saatten itibaren su dahil hiçbir şey içmemeniz ve yememeniz gerekmektedir. Bu uyarılar basit gibi görünse de hayati önem taşımaktadır. Kan sulandırıcı ilaçlar, şeker ve tansiyon ilaçları gibi sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar varsa mutlaka doktorunuza belirtmelisiniz. Vitamin veya bitkisel içerikli çayların, herhangi bir gıda takviyesinin ameliyattan 1 hafta önce kesilmesi gerekmektedir.

Ameliyattan sonra alınması gereken herhangi bir dikiş olmaz, tüm dikişler kendiliğinden eriyebilen türdendir ve burnun içerisinden atılır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci :

Ameliyattan sonra 4-6 saat kadar ağızdan beslenmeye başlanmaz. Ameliyat sonrası basit ağrılar gözlenebilir. Doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Anesteziden sonraki ilk gün katı yiyecekler önerilmez. Sıvı ve ılık gıdalar önerilir.

İyileşme sürecince sırt üstü ve yüksek yastık ile uyunması tavsiye edilir.

Ameliyata ve sızıntılara bağlı olarak burun içinde kabuklanmalar olabilir. Doktor, kabuklanmalar için burun yıkama solüsyonları önerir. Doktorun önerilerini dikkate almak ve burnu el ile yıkamamak oldukça önemlidir. El ile yıkanması durumunda burun enfeksiyon kapabilir.

İyileşme sürecinde çok kuru ortamlarda kalmanız gereklidir.

7-10 gün süre boyunca sümkürmemeniz gerekmektedir. Sümkürmek istenmeyen kanamalara sebep olabilir.

Burun içinde aşırı basınç oluşumunu ve kanama riskini engellemek amacıyla, hapşıracağınız zaman ağınızı açık tutmanız gerekmektedir.

İlk bir ay boyunca ağır ve yoğun egzersizlerden uzak durmalısınız.

Sıcak banyo burundan kanamalara sebep olabileceği için ılık banyo yapılmalıdır. Bir süre hamam ve saunadan uzak durulmalıdır.

İyileşme sürecinde gözlük kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Septoplasti operasyonu konusunda merak ettiklerinizi Este Aura’ya iletebilirsiniz.

https://esteaura.com/burun-estetigi/

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

Ara!
× Fiyat Bilgisi Alın!