Jinekomasti, erkeklerde bulunan büyük meme rahatsızlığını tarif eden tıbbi terimdir. Genelde ergenlik döneminde erkeklerde görülmeye başlayan büyük ve sarkık göğüs rahatsızlığı, ilerleyen yaşlarda özellikle kilo almaya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Büyük meme rahatsızlığı kadınlarla anılan bir durum olduğundan erkekler için psikolojik olarak oldukça sıkıntı doğurucu bir hal alabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde kilolu olan erkekler ilerleyen yıllarda kilo vermiş olsalar da göğüs bölgesinde belirgin bir meme tabakası oluşmuş oluyor. Yetişkin erkeklerin yüzde 4 oranında jinekomasti rahatsızlığı yaşadığı göz önüne alınırsa bu konuda estetik cerrahlara baş vuran erkek sayısının hiç de az olmadığı anlaşılabilecektir.

Erkek Meme Büyümesi Neden Olur ?

Erkek memesinde büyüme genellikle ergenlik döneminde yaşanan hormanal karmaşa sonucu ortaya çıkmaktadır. Eğer söz konusu dönem kilolu geçmiş ise meme büyüklüğü daha sık görülebilmektedir. Ancak gelişkin erkeklerde de jinekomasti, ilaç kullanımı, hormanal bozuk gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Jinekomasti Tedavileri Nelerdir?

Jinekomasti meme büyüklüğünün ulaştığı boyuta göre sınıflandırılmaktadır. Şayet büyük meme problemi deride sarkma ya da gevşeme oluşturmamış durumdaysa basit bir liposuction işlemi ile meme bölgesindeki yağ alınarak tedavi edilmektedir. Ancak hastalığın boyutu deride sarkma yaratacak aşamaya ulaşmış durumdaysa jinekomasti ameliyatı denilen erkeklerde meme küçültme ameliyatına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat öncesi 10 gün süreyle kan sulandırıcı ilaç alımı kesilmelidir. Ameliyat öncesi cerrahınızın isteyeceği kimi testler, ameliyat konusunda bir sıkıntınız olup olmadığını ortaya koyacaktır. Sigara kullanımı iyileşme süresini uzattığı için ameliyat öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde bir ay ara verilmesi ameliyatın verimi açısında faydalı olacaktır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deride henüz sarkma gerçekleşmemiş büyük meme rahatsızlıklarında koltuk altlarından uygulanacak liposuction (yağ alma) işlemiş yeterli olabilecektir. Şayet bu yöntem ameliyat sırasında yeterli görülmez ise meme başı altından açılacak kesiden girilerek meme başı küçültülür.

İleri derece meme büyüklüğü yaşayan hastalarda ise yağ alma ve meme bezi küçültülme işleminden sonra meme derisinin de kesilip alınması gerekir. Meme derisinin alındığı durumlarda dren tedavisi uygulanmaktadır. Ameliyat hastalığın boyutuna göre lokal ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyatın çapına göre müdahale 30 ila 90 dakika arası sürebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olunabilmektedir. Kimi durumlarda doktorunuz ilk geceyi hastanede geçirmenizi isteyebilmektedir. Ameliyattan sonra üç hafta boyunca göğüs korsesi kullanılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası oluşacak ödem ve ağrılar 2-3 gün içerisinde ortadan kalkacaktır. Göğüs bölgesinde hafif yanma ve uyuşmalar 2 hafta süreyle düşük şiddette de olsa hissedilebilecektir. Ağır spor ya da göğüs bölgesine darbe alma ihtimali olan aktivitelerin gerçekleşmesi için 6 hafta beklenilmesi tavsiye edilmektedir. Genel olarak ameliyat sonrası günlük işlere dönüş için iki gün dinlenilmesi gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Meme Büyümesi Tekrar Eder mi?

Kanser ya da hormonal bozukluklar yaşanmadığı sürece hastalığın tekrar etme riski bulunmamaktadır. Ancak aşırı kilo alımı, ilaç kullanımı nedeniyle hastalığın tekrar etme ihtimali doğabilmektedir. Ancak bu ihtimalin geçirdiğiniz ameliyat ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Liposuction yöntemi ile gerçekleştirilen müdahalelerde iz kalması söz konusu olmaz, ancak meme altına açılacak kesi izi ameliyat sonrası kalabilecektir. Açılan kesi meme altında koyu bölgede kalacağından bir müddet sonra gözle görünemeyecek duruma gelecektir.

Este Aura Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Este Aura, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!