estetik-dolgu
  • 70
  • 0

Yaşlanmanın etkisi, güneş ışınları, kullanılan kimyasal malzemeler gibi faktörlerle cildimizde kırışıklıklar ve çizgiler meydana gelmektedir. Bu oluşumların giderilmesi için bölgeye dolgu maddelerinin enjekte edilmesi işlemine estetik dolgu denilmektedir. Cilt güzelleştirme ve düzeltme işlemlerinde en çok tercih edilen uygulamalar dolgu enjektesidir. Her bölge için farklı maddeler içeren dolgularda genellikle hyaluronik asit kullanılmaktadır.

Dolgu işlemi uygulamaları;

· Burun kenarında oluşan çizgiler

· Burun ile ağız arasındaki çizgiler

· Dudak dolgunlaştırma

· Dudak etrafındaki çizgiler

· Dudak köşelerini yukarıya kaldırılması

· Göz çevresindeki kırışıklıklar

· Göz altı torbalarının giderilmesi

· Göz altı çukurlarının düzeltilmesi

· Alın çizgileri

· Kaş kaldırma

· Kaza veya travma sonucu oluşan deformasyonların giderilmesi

· Yanak ve elmacık kemiklerinin dolgunlaştırılması

· Çene ucuna hacim kazandırmak

· Ameliyatsız burun estetiği, burun düzeltilmesi

· Çene köşesi belirginleştirme

· Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi

Hyalüronik asitin faydaları;

· Cildin genç görünmesini sağlar ve kırışıklık oluşumlarını engeller.

· Cildi nemlendirir.

· Ciltteki akne izlerinin oluşumunu engeller ve oluşan lekelerin giderilmesinde yardımcı olur.

· Dokuların onarılmasında, elastikiyetinin korunmasında yardımcı olarak, yaşlanmayı geciktirir.

· Kolajen liflerin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olur.

· Ciltteki tahrişlerde ve iltihaplı oluşumlarda iyileşmeyi kolaylaştırır.

· Hücrelerin yaşlanmasıyla birlikte mitoz hızı, hücre yenilenmesi ve onarımı azalmaktadır. Hyaluronik asit bu süreci tersine döndürecek şekilde destek olur.

Estetik amaçla yapılan dolgu işlemleri oldukça kısa ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İşlem öncesinde uygulama yapılacak olan bölgeye anestezik krem sürülür. Kişinin cilt yapısı incelenerek

hangi bölgeye hangi dolgu maddesinin enjekte edileceğine karar verilir. İşlemde özel ince uçlu enjektörler kullanılır. Uygulama sonrasında kızarıklık ve morlukların oluşumunu engellemek için bölgeye özel kremler uygulanır. Uygulama, cildin durumuna ve kullanılan dolgu maddesine göre 6 ay ila 1 yıl sonra tekrarlanabilir.

Dolgu ile Burun Estetiği

Dolgu ile burun estetiği, burun şekillerinde mevcut olan bozuklukları düzeltmek amacıyla uygun yapıya sahip olan burunlara enjeksiyon yoluyla hyaluronik asit içerikli dolgular verilmesi sonucunda yapılan işlemlerdir. Uygulamaya kişinin uygun olup olmadığına bakmak için;

· Burun yapısı,

· Burun derisi yapısı,

· Kıkırdak yapısı,

· Kemik yapısı incelenir.

Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra fikir sahibi olmaları açısından kişilere örnek fotolar gösterilebilir ve işlem detayları ile anlatılır. Kolay ve ameliyatsız olması nedeniyle dolgu burun estetiği hastalar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Burun dolgusunun uygulama alanları;

o Burundaki asimetri sorununun düzeltilmesi,

o Burundaki yapısal eğriliklerin giderilmesi veya azaltılması,

o Burun kontörünün yumuşatılması,

o Burun kemeri veya sırtındaki çöküntülerin düzeltilmesi

o Burun kemerinin yükseltilmesi,

o Burun estetiği ameliyatı sonrası burunda hafif asimetrilerin düzeltilmesi yani küçük revizyon işlemleri,

o Burun ucunun kaldırılması.

Burun dolgu işlemi öncesi, bölgeye anestezik kremler uygulanır. Uyuşma gerçekleştikten sonra belirlenen bölgelere ince kanüller yardımı ile hyaluronik asit dolgu maddesi enjekte edilir. Bu işlem 20-30 dakika arasında gerçekleştirilir ve ardından bölgeye antibiyotik etkili krem sürülür.

Uygulama sonrasında kişi aynı gün normal yaşantısına devam edebilmektedir. Kemik ve kıkırdak yapıya herhangi bir müdahalede bulunulmadığı için kalıcılık süresi 12 ile 18 ay aralığında değişim göstermektedir. Uygulamanın etkisi geçtikten sonra istenirse tekrar aynı işlem uygulanabilir.

Burun dolgu işleminin geri dönüşlü olması bireylere birçok fayda sağlamaktadır. Burun estetik ameliyatı olmak isteyip ortaya çıkacak olan görüntü konusunda tereddütleri bulunan kişiler için sonuç hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayabilir.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Estetik amaçlı yapılan dolgu uygulamaları çok kısa bir sürede ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İşleme başlanmadan önce, uygulama yapılacak olan bölge anestezik kremler yardımı ile uyuşturulur. Kişinin cilt yapısı incelenerek analiz edilir ve hangi bölgelere hangi dolgu malzemeleri ile işlem yapılacağına karar verilir. Uygulamada, özel ince uçlu iğneler kullanılmaktadır.

Belirlenen bölgelere dolgu maddesinin enjekte edilmesinden sonra morlukların oluşmaması için özel kremler uygulanır. Yapılan dolgu uygulaması kişinin cilt yapısı ve yaşam kalitesine göre 6 ay ile 1 yıl arasında kalıcılığa sahiptir. Bu süre sonunda istenirse işlem tekrarlanabilir.

Dolgu uygulamalarında kullanılan malzemeler etkinlik sürelerine göre üç grupta incelenmektedir. Bunlar; kalıcı, yarı kalıcı ve kalıcı olmayan dolgu maddeleridir. Kalıcı dolgu maddeleri, uygulama sonrasında istenmeyen oluşumlara sebep olduğu için artık kullanılmamaktadır. Yarı kalıcı dolgular, kalsiyum hidroksiapatit içeren Radiesse (mineral dolgu) ve kaprolakton içeren Ellanse (akıllı dolgu) dır. Yarı kalıcı dolguların en önemli özelliği, cilt altındaki kolajeni üretme işlemine sahip olmasıdır. Bu dolgular hem cilde hacim verir hem de cilt altındaki kolajeni yenileyerek cildi gençleştirir. Estetik amaçla en çok kalıcı olmayan, hyaluronik asit içeren dolgular kullanılmaktadır. Hyalüronik asit, cilt altında bulunan destekleyici bir maddedir. Yaşlanma ile birlikte ciltteki hyaluronik asit miktarı da azalmaktadır. Dolgu maddesi olarak kullanılan hyaluronik asit, laboratuvar ortamında, cilt ile uyumlu bir şekilde hazırlanmaktadır.

Dudak Dolgusu: Estetik dolgusu işlemleri arasında en çok tercih edilen uygulamalardan biri olan dudak dolgusu; asimetrik dudak yapısını ortadan kaldırarak, dolgun dudakların elde edilmesini sağlar. İnce dudak yapısından ya da dudak şeklinden memnun olmayan kişiler dudak dolgusu uygulamasıyla çok kısa bir sürede ve ağrısız bir şekilde istedikleri görünüme sahip olabilirler.

Burun Dolgusu: Burun dolgu işlemi, ameliyatsız burun estetiği olarak bilinmektedir. Burun bölgesindeki şekil bozuklukları, hyaluronik asit ya da kalsiyum kristalleri yardımı ile şekillendirilerek kısa sürede, ameliyatsız ve ağrısız bir şekilde uygulanmaktadır. Burun dolgusu yöntemi ile çıkık burun kemeri, burun düşüklüğü gibi problemler giderilebilmektedir.

Elmacık kemikleri: Düz olan elmacık kemiklerine, yüz ile orantılı olacak şekilde enjekte edilen dolgu maddesi, elmacık kemiklerinin daha belirgin bir hale gelmesini sağlar. Çıkık olmayan elmacık kemikleri, işlem sonrasında kişiye daha estetik ve orantılı bir yüz görünümü sağlar.

Dolgu ile Burun Estetiği Fiyatları

Burun dolgusunun tercih edildiği durumlar;

o Burundaki eğrilikleri düzeltmek

o Burun sırtının girinti ya da çıkıntılı olması durumunu düzeltmek

o Burunda bulunan asimetrik görüntüyü düzeltmek

o Burun ucunu kaldırmak

Burun dolgu işlemleri, kesinlikle burun anatomisi ve estetiği konusunda bilgili hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi taktirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Uygulama gerçekleştirildikten sonra bölgede, geçici lokal şişlik ve kızarıklıklar olabilmektedir. Ancak işlem tecrübeli ellerde gerçekleştirildiği zaman bu komplikasyonlar yok denecek kadar düşük oranlardadır.

İşlem öncesinde uygulama yapılacak olan bölgeye anestezik etkili kremler sürülür ve dolgu maddelerinin içerisinde de anestezik maddeler bulunmaktadır. Bu sayede kişi uygulama esnasında ve sonrasında hiçbir acı hissi duymaz.

Dolgu ile yapılan burun estetiklerinde kalıcılık, kullanılan dolgu malzemesine göre değişmekle birlikte yaklaşık 12-18 ay aralığında değişmektedir. Diğer bölgelere uygulanan dolguların kalıcılığına göre burun bölgesindeki dolguların kalıcılık süreleri daha uzundur.

Dolgu ile burun estetiği, ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinmektedir. Burun dolgu işlemlerinde fiyatların belirleyici özelliği, hangi dolgu maddesinin kullanılacağıdır. Estetik işlemler her birey için özel olarak planlanmaktadır. Bazı bireylerde küçük müdahaleler yeterli gelirken, bazı bireylerde ise ek uygulamalara gerek duyulabilmektedir. Burun dolgusu işlemlerinde fiyatlar, ilden ile, ilçeden ilçeye göre farklılıklar göstermektedir. Fiyat oranlarının farklı olmasının sebeplerinden bazıları da seçilen hekimin uzmanlık derecesi, bölgenin sosyo-ekonomik düzeyi ve kullanılan dolgu malzemesinin türüdür. En doğru fiyat bilgisi, seçilen doktor ile yapılacak olan ön görüşme sonrasında ortaya çıkacaktır.

Dolgu Estetik Fiyatları

Estetik dolgu malzemeleri kalıcılık sürelerine göre 3 sınıfa ayrılmıştır.

I. Kalıcı olmayan dolgu maddeleri; hyaluronik asit kaynaklı dolgulardır.

II. Yarı kalıcı dolgu maddeleri; Radiesse, Aquafilling, Aqualift

III. Kalıcı dolgu maddeleri; Bioalcamid, Artecoll

Estetik dolgu uygulamaları 20-30 dakika gibi kısa sürede gerçekleştirilebilen ağrısız işlemlerdir. Dolgu uygulamaları, küçük enjektörler yardımı ile gerçekleştirildiği için bölgede hafif şişliklere neden olabilir. Fakat bu şişlikler geçici bir durumdur. Bu uygulaması yapılabilir. Özellikle dudak dolgu işlemlerinde şişlikler biraz daha fazla olabilmektedir. Şişlik ve morlukların önüne geçebilmek için cildi çok hassas yapıya sahip olan hastalarda enjektör yerine kanüller kullanılabilmektedir.

Dolgu işleminin uygulanabileceği bölgeler;

· Dudak, burun ve yanak arasındaki çizgilere,

· Elmacık kemikleri üzerine,

· Alt dudak köşelerine,

· Kaş arası, alın ve göz çevresinde meydana gelen ince çizgilere,

· Dudak üstü kırışıklıklarına,

· Göz altında oluşan kırışıklıklar ve morluk oluşumlarına,

· Yüzde bulunan izlere,

· Ayrıca ameliyatsız burun estetiği işlemleri içinde uygulanabilmektedir.

Dolgu maddeleri, enjekte edildiği anda, alanda hacim artışı ve derinin yukarı doğru kalkması, gerilmesini sağlayarak etkisini göstermektedir. Bu şekilde çukur olan alanlar çevresi ile eşit konuma getirilmiş olur. Dolgu maddesinin özelliklerine göre alanda su tutma ve kolajen üretimini arttırma gibi etkiler de görülebilmektedir.

Dolgu estetik fiyatları; kullanılan dolgu maddesinin türüne, sürecine, markasına, miktarına ve uygulama yapılacak olan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bazen az miktarda dolgu maddesi yeterli olabilirken bazı durumlarda ise daha fazla dolgu maddesine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu durum da fiyatlarda değişikliklere sebep olur. Ayrıca işlemin yapılacağı hastanenin konumu, teknik donanımı, hastaya sunduğu konfor, işlemi yapacak olan doktorun tecrübesi gibi durumlar da estetik dolgu fiyatlarının değişmesine neden olabilmektedir.

Dudak Dolgusu Estetiği

Bazı kişilerin doğuştan bazı kişilerinde ilerleyen yaştan dolayı dudakları incedir ve bundan dolayı da kişi kendini beğenmeyebilir. İnce dudaklı kişilere dudaklarını kalınlaştırmak ve dolgunlaştırmak için yapılan işleme dudak dolgusu denir. Aynı zamanda kullanılan malzemenin adı da dudak dolgusudur. Bu işlem sırasında en çok tercih edilen malzeme hyaluronik asittir. Bu asit insan derisinde bulunan bir madde olmakla birlikte ilerleyen yaşla birlikte vücutta salgılanması azaldığı için ciltteki esnekliğin kaybolmasına neden oluyor. Bu nedenle insan vücuduna herhangi bir yan etkisi olmayan bir madde ve su tutma özelliğine sahip ama zaman içerisinde eriyerek gidiyor. Tabiki burada önemli olan bu maddeyi üreten firmanın ne kadar güvenilir olduğudur. Vücuda enjekte edilecek bir madde olduğu için kalitesi çok önemlidir ve hyaluronik asit ne kadar kaliteli ise, yapılacak uygulamanın kullanım süresi de o kadar uzun ve etkili olmaktadır.

Dolgularda kullanılan malzemesinin kalitesi kadar doğru kalınlığın tercih edilmesi de gerekir. Örneğin dudak çizgilerinin ve kenarlarının belirginleştirilmesi için orta kalınlıkta bir dolgu tercih edilirken, elastik olması da dudak fonksiyonlarını korumak içinde önemlidir. Dha kalın dudak dolguları ise, dudağın etli kısmının dolgunlaştırılmasında kullanılır.

Dudak dolgusu her insanda aynı yere uygulanmaz. Önemli olan sorun olan yerin tespit edilip, oraya uygulanmasıdır. Bazı insanların üst dudak kıvrımları ince iken, bazı kişilerin ağız kenarı aşağıya doğrudur. Bu nedenle öncelikle sorunun doğru tespit edilmesi sonucu sorunlu bölgeye uygulanır.

Dudak dolgusu 5 dakikalık bir işlem olmakla birlikte, asıl önemli olan uygulanacak yöntem, hazırlanma süreci ve masaj aşamalarıdır. Artık çoğu uzman tarafından şişmelere neden olduğu için lokal anestezik enjeksiyon tercih edilmiyor ve anestezik kremler uygulanarak işlemin uygulanmasına geçiliyor. Şişlik ya da kanama olmaması adına işlem öncesi ve sonrası mutlaka buz uygulamasının yapılması gerekmektedir. Belli bir süre beklenildikten sonra masaj yardımıyla dolgunun tüm dudağa eşit olarak dağıtılması sağlanmalıdır. Ondan sonra dudak kontörü yapmak adına dudak çizgilerine de dolgu enjekte edilir ve istenilen sonuca hemen ulaşılır. Yani hasta heyecanla beklediği mutlu sona çok beklemeye gerek kalmadan kavuşur.

Dudak dolgusu iki farklı uygulama ile gerçekleştirildiği için dudak dolgusu fiyatı için kullanılan yöntem önemlidir. Aynı zamanda dolgu fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesine hatta markasına, uygulamayı yapacak doktorun tecrübesine, kliniğe ve illere göre bile değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle konu ile ilgili net bir fiyat belirtmek mümkün değildir.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!