• 231
  • 0

Çene estetiği ‘nde amaç; çenenin yüz ile orantısını sağlamaktır. Çene kemiklerinde ciddi anlamda deformasyon gerçekleşmişse ısırma sorunları da olabilir. Bu durumda Ortognatik cerrahi işlemi ile ameliyat komplike bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Çene bölgesinde hafif eksikliklerin olması durumunda, çene ucu protezleri ile estetik ameliyat yapılır. Kemik fazlalıkları olması durumunda ise törpüleme ile yüz ve çene uyumu sağlanır.

Hafif düzeyde olan sorunlar için çene implantları kullanılarak işlem gerçekleştirilir. İleri derece sorunlarla karşılaşıldığı zaman çene kemiğinde kesme işlemi yapılarak sorunlar giderilmeye çalışılır. Çene estetik ameliyatlarında alt kısımda düzeltme yapılacaksa boyun altında olan yumuşak dokuda da gerginleşme sağlanır.

Gülme sırasında üst dişler ya da diş etlerinde fazla bir görüntü oluşuyorsa üst çene kısmı çok uzun olabilir. Ağız kapatıldığı zaman üst ve alt dişler aynı hizada kalmıyor ve aralarında mesafe oluşuyorsa çene problemleri olabilir. Yan profilden bakıldığında alt çene dudaklardan çok ileride ya da geride duruyorsa bu durum alt çene problemlerine işaret olabilir. Ancak bu durumlar hastanın ya da yakınlarının fark edemediği durumlardır. Çene bozuklukları profesyoneller tarafından fark edilebilir. Çene estetiği öncesinde çekilen fotoğraflar üzerinden detaylı görüşmeler sağlanarak operasyona karar verilebilir.

Ameliyat sonrası: Genellikle hastaların yüzünde şişlik ve morluklar oluşur. Ameliyatta yapılan işlemlere ve hastanın vücut yapısına göre bu şişlik ve morarmalar da artma görülebilir. Çene estetiği ameliyatları ağız içinden kesiler yapılarak gerçekleştirilen bir operasyondur. İlk gün için bu kesilerde kanamalar oluşabilir. Hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda, morluk ve ödemlerin de iyileşmesine göre 1 ile 3 gün arasında bir süre sonunda hasta taburcu edilebilir.

Oluşan morarma ve şişliklerin iyileşmesi 3-5 ay gibi bir sürede gerçekleşebilir. Ameliyat ağız içinden gerçekleştirildiği için ağız temizliği son derece önemlidir. Her yemekten sonra mutlaka gargara yapılmalı ve dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Çene estetiği ameliyatlarından sonra beslenme oldukça önemlidir. Ameliyat sonrasındaki ilk 10 gün sıvı gıdalar tüketilmelidir. Ortalama 10 hafta boyunca da çiğneme yapılmadan beslenmeye özen gösterilmelidir. Çiğneme işleminin yapılmaması çene iyileşmesi açısından dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir durumdur.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!