Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı
 • 502
 • 0

Burun kemiği yapısı; burun deliklerinin ortasından başlayarak genze kadar uzanan ön kıkırdak ve arka kemik bölgelerinden oluşur. Alt solunum yolları ve akciğerlerin sağlık durumları büyük oranda burun işlevinin iyi olmasına bağlıdır.

Halk arasında daha çok burunda kemik eğriliği olarak bilinen deviasyon sebepleri;

 • Kalıtımsal sebeplerden dolayı doğuştan olabilir,
 • İlerleyen yaşlarda genellikle küçük yaşlarda burun bölgesine alınan bir darbe, travma sonucu da ortaya çıkabilir. Küçük yaşta alınan darbeler önemsiz gibi görünse de ergenlik dönemi ile beraber burun yapısının gelişmesi ile belirgin eğriliklere neden olabilir.

Burun kemiği düzeltme işlemi yapılmayan hastalarda; ağızdan nefes alma eylemi başlar. Bu da havadaki kirliliğin direk akciğerlere gönderilmesine sebep olur. Ağızdan solunum yapmanın başka olumsuz yönleri de vardır; ağız kuruluğu, ağız kokusu, horlama, huzursuzluk, koku almada zayıflık, sık tekrarlanan solunum yolu enfeksiyonları gibi.

Ayrıca burun kemiği düzeltme işlemi yapılmadan burun estetiği her zaman olumlu sonuçlar doğurmayabilir.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı Süreci

 • Ameliyat sadece burun kemiği düzeltme için yapılacaksa yaklaşık olarak 30 dakika ile 45 dakika arasında değişme göstermektedir. Hastanın durumuna göre ve doktorun görüşleri doğrultusunda bu süre uzatılabilir.
 • Ameliyat sonunda burun içine yerleştirilmiş olan silikon tamponlar sayesinde, hastanın iyileşme sürecinde daha rahat nefes alabilmesi sağlanmış olur. Yaklaşık olarak ikinci veya üçüncü gün tamponların çıkarılması gerçekleşmiş olacaktır.
 • Burun kemiği düzeltme ameliyatı sonrasında hastada göz ve burun çevresinde şişlik ve morarmalar olması çok doğaldır. Bu durum kesinlikle çok ağrılı bir süreç olduğu anlamına gelmez.
 • 10 gün içerisinde şişlik ve morarmaların azaldığı görülecektir. Hastanın deri yapısı da morarmanın az ya da fazla olmasına etki eder niteliktedir. Açık renk tene sahip olan hastalarda morarma daha fazla görülür.
 • Ameliyattan 2 gün sonra normal yeme ve içme alışkanlığına dönülebilir. Göz altında morarma ve şişlikler olacağı için güneşe çıkılmaması tavsiye edilir. Çıkılması gereken bir durumda ise şapka kullanılabilir.
 • 10 gün sonunda rutin hayata dönüş yapılabilir. Burnunuza baskı yapacak gözlükleri 2 ay boyunca kullanmaktan kaçınmanız iyi olacaktır. Fakat özel ekipmanlarla buruna temas etmeden kullanım sağlanabilir veya lens kullanılabilir.
 • Yaklaşık 10 ile 15 gün sonunda deniz ve havuza girilebilir. Güneşten korunmayı unutmamak gerekir.
 • Burun kemiği düzeltme ameliyatından 10 gün sonra ise uçağa binilebilir.

Gelişen teknoloji ile birlikte burun kemiği düzeltme işlemi esnasında kırma tekniği yerine törpüleme kalemleri ve özel dikişsiz teknikler kullanılarak daha başarılı bir ameliyat geçirilme şansı artmıştır. Bu teknikler sayesinde hastada ameliyat sonrasında oluşan şişlik ve morarmalar en aza indirilmiştir. Yenilenen teknolojiler sayesinde burun kemiği düzeltme ameliyatları daha kolay hale gelmiş durumdadır.

Burun estetiği ameliyatı fiyatları ve süreci hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

Ara!
× Fiyat Bilgisi Alın!