Ciltteki kırışıklık, yara, sivilce izleri, çatlaklık ve saç dökülmeleri her insanın problemidir. İdeal güzellik kavramına uymayan bu sorunlar, sigara kullanımı, stresli yaşam ve düzensiz beslenme şekli gibi etkenlerden kaynaklanır. Bu sorunların giderilmesi PRP tedavi ile mümkündür. Bu tedavi, en kolay gençleşme yöntemidir. PRP tedavisi, farklı yöntemlerle birlikte uygulanabilir. Radyo frekans ve lazer gibi ışık tedavi metotları PRP tedavisi ile uygulanırsa cilt daha iyi bir görünüme sahip olabilir. Bireyler kalıcı çözüm elde etmek için, bu tedaviyi peeling gibi yöntemlerle desteklerler.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP (platelet rich plasma), pıhtı hücrelerinden zengin kan anlamına gelmektedir. PRP tedavisinde, kişinin kendi kanından elde edilen pıhtı hücreleri kullanılır. PRP işleminde, kişiden kan alınıp, tüplere konulur. Bu tüpler de santrifüj cihazına konulur. Bu cihazın hızla dönmesi gerekir. Çünkü, pıhtı hücrelerinden zengin kan alınması böyle mümkündür. PRP işleminde, santrifüj cihazıyla elde edilen plazma ciltteki sorunlu bölgelere iğne ile enjekte edilir. Bu işlem sonrasında, fraksiyonel lazer ve radyo frekans yöntemleri uygulanır. Daha sonra, PRP serumu cilde sürülür. Bu işlem, PRP ’nin gözeneklerden emilmesini sağlar. PRP tedavisi tek seferde uygulanmayan bir işlemdir. Genellikle, 2-4 hafta aralığında işlem yapılır. PRP işlemi, cilt yenilenmesi gerektiren durumlarda uygulanır. Bu durumlar arasında, ciltte sarkma, iz ve kırışıklık sorunları bulunur. Kanın alınmasından sonra, PRP ‘nin hazırlanması yaklaşık 15 dakika sürer. Elde edilen PRP ‘nin ciltte emilmesi ise 15-20 dakika arasında değişim gösterir. Bu işlemde, hastalar fazla acı hissetmez. Çünkü, operasyon öncesi anestezik krem sürülür ve cilt uyuşturulur. PRP işlemi, bazı kişilere uygulanmaz. Hamile veya emzirme dönemi olan kadınlara, kan hastalığı olan bireylere bu işlem uygulanmaz. Ayrıca, PRP işleminin yapılacağı bölgede enfeksiyon bulunursa işlem gerçekleştirilmez. PRP tedavisi, cildin kendini yenileme amacıyla gerçekleşir. Cildin kendini yenilemesi uzun sürdüğü için, PRP ‘nin etkisi de geç görülür. Tedavinin asıl sonucu, 2-3 seans sonrası görülür.

PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

PRP doku hasarı veya saç dökülmesi yaşayanlar için umut verici bir terapi olmasına rağmen, tedavilerin etkinliğini belirlemek için geniş çaplı araştırma çalışmalarına ihtiyaç vardır. PRP tedavisi sonrası, cilt yenilendiği için cildin sıklaştığı, kırışıklıkların ve izlerin azaldığı, cilt renginin parlaması gibi olumlu durumlar gözlemlenir. PRP tedavisi, saçlı deriye yapılırsa ise saç kalınlığında artış gözlemlenir. PRP tedavisinin bazı yan etkileri vardır. Yan etkileri hafif bulantı, bayılma ve baş dönmesini içerebilir. İşlem sonrası, hastanın sosyal ve iş hayatını etkileyecek derecede olumsuz etkisi yoktur. Bunun sebebi ise, işlemin kişinin kendi kanıyla gerçekleşmesidir. Hastaların, işlemin olduğu gün duş almamaları gerekir. Ayrıca, güneş koruyucusu kullanılmalıdır. Bununla birlikte, bir kişinin enjeksiyon bölgesiyle ilgili tahriş, ağrı veya kanama olması muhtemeldir. Çoğu kişi, PRP enjeksiyonundan hemen sonra normal faaliyetlerine hemen devam edebilir. Bu tedavi işleminde, ciltte rahatsız edici bir görüntü oluşmaz. Yani, bireyin sosyal yaşamını olumsuz etkileyecek bir durum oluşmaz. PRP ‘nin cilde uzun süreli etkisi yaklaşık 1,5-2 yıl arasında değişir. PRP tedavisinin etkinliğini değerlendirmek için araştırma çalışmaları yürütülmektedir. Şu anda, bu çalışmaların sonuçları yetersizdir, çünkü PRP tedavisinin etkinliği değişebilir. PRP tedavisinin etkinliğini etkileyebilecek faktörler ise, tedavi edilen vücut bölgesi, hastanın genel sağlığıdır. Doktorlar ilk olarak PPP’yi insanların çene ve plastik ameliyatlardan sonra iyileşmelerine yardımcı olmak için kullandılar. PRP ‘nin kullanıldığı doku örnekleri, tendonlar, ligamentler ve kaslardır. Bağların iyileşmesi zaman alabilir ve zor olabilir.

PRP Tedavisi Fiyatları

PRP fiyatları, uygulamada kullanılacak olan malzemeler, uygulamanın yapılacağı bölge, merkez ve doktor gibi etkenler ile değişiklik gösterir. PRP tedavisinin hangi bölgeye yapılacağı, fiyatını belirleyen kriterler arasındadır. İşleminin hangi yöntemle yapılacağı da ameliyat ücretini belirler. PRP işlemi, cilt yenileme veya saç tedavisi gibi farklı yöntemlerde yapılır. Bu tedavi, ciltte kırışıklığın ve izlerin giderilmesi, saçlarda meydana gelen matlaşma, yağlanma, cansızlaşma ve incelme gibi sorunların çözümü için gerçekleşir. Ayrıca, PRP tedavisinin ne kadar seansta yapılacağı da fiyatı belirler. Uzun seanslı tedavilerin maliyeti daha yüksektir. Hekimler PRP seansının etkili olabilmesi için en az 3-4 seans yapılması gerektiğini belirtir. Talebe göre, bu işlem 1 yıl sonrasında tekrar uygulanabilir. PRP işleminde önemli olan bir diğer nokta ise, operasyon sırasında kullanılacak malzemenin fiyatı ve kalitesidir. Ucuz, kalitesiz malzemelerin kullanıldığı yerler ucuz olacaktır. Fakat kalitesiz malzemenin kullanılması operasyon sırasında istenmeyen durumların oluşmasına sebep olabilir. Ülkemizde birçok PRP merkezi bulunur. Bu merkezlerin yeterli ekipmanı olması ve bu alanda eğitim almış hekimlerin yapması gerekmektedir. PRP işlemi, kanda yapılan bir ayrıştırma işlemi olduğu için, buna uygun cihazların bulunması gerekir. Bu yüzden, PRP işleminin kaliteli malzemelerle ve kaliteli bir ortamda yapılması, hastanın iyileşme sürecinin hızı ve sağlıklı bir operasyonun gerçekleşmesi için oldukça önemlidir.

Este Aura Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Este Aura, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!